Buradasınız : Ana Sayfa // Genel Sağlık // Uyluk, Bacak Ağrısı nedenleri? Bacak çekilmeleri

Uyluk, Bacak Ağrısı nedenleri? Bacak çekilmeleri

Sponsorlu Bağlantılar

bacak ağrısı şikayetleri…

bazı insanların uyluğunda yada baldırında ağrılar olabilmektedir, bu arılar devamda eder etmeyebilirde.

Nedenleri

Kramp : Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldirinizda veya ayaginizda ani, siddetli agri olusuyor ve sanki kaslarinizda spazm varmis gibi oluyor; kramp girmis olan kasi hareket ettirmeye çalistiginizda siddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar agrili olsalar da bacak kramplari önemli degildir. Hemen her zaman krampin nedeni alisilmadik bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktir ve endiselenecek bir sey yoktur.

Yaralanma : Bacak agriniz düstükten sonra veya egzersiz sirasinda kendinizi yaraladiktan sonra aniden basladi. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kirilmasi gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulmasi ile incinmede oldugu gibi, bacaginiza yük bindirerek durum kolayca ayirt edilir. Bacaga yük bindiremiyorsaniz, kemir kirilmis olabilir ve acil yardim gereklidir. Kas yaralanmalari ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeyel tromboflebit : Baldirinizda zonklama ve yakici agriyla birlikte agirlik hissi var. Bir damarinizin kazirmis ve iltihaplanmis oldugunu da fark edebilirsiniz. Yüzeyel tromboflebit – deri yüzeyine yakin yerdeki bir damarin iltihaplanmasi – muhtemelen uzun süreli yatak istirahati, uçak veya araba yolculugu gibi uzun süreli hareketsizlik sonrasi meydana gelir. Yüzeyel tromboflebit endise verici degildir ve agri kesici ve kani sulandirici ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna dönüsmesi önlenebilir.

Fasilali topallama : Bacaginizda egzersiz yaparken baslayan ve dinlenince geçen hissizlestirici bir kramp agrisi oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarlari daraldigi ve kaslara yeterli kan gitmedigi için meydana gelir. Yaslilarda ve/veya sigara içenlerde daha sik görülür. Çogu kez vücudun öteki atardamarlarinin (özellikle kalptekilerin) daralmasiyla es gider.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

* Ani kramplarda kramp giren kasi mesajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.

* Agriniz yüzeysel tromboflebit ten kaynaklaniyorsa (buna doktor karar verir) yatip ayaginizi yüksege kaldirarak ve nemli sicak ya da isitma peti uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Önleme

Kas kramplari ve spazmlari egzersize baslamadan önce isinma ve gerinmeyle önlenebilir.

Egzersiz yaparken bol miktarda sivi almayi ihmal etmeyin.

Fasilali topallamanin nedeni kan damarlarinin tikanmasi oldugu için, buna karsi alacaginiz önlemlerle kalbinizi saglikli tumaniz ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayi birakin, asiri yag yemeyin ve kilo verin.

Öteki Nedenler Siyatik Artrit Varisli toplardamarlar Enfeksiyon Anevrizma

Çocugunuzun Tedavisi

19 yasindan küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ates veya agri durumlarinda bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Yeni yürümeye baslayan çocuklar ciddi bir düsme olmaksizin da bacak kemiklerini kirabilir. Bacagin alt kismini yanlis yöne çeviren basit ve yaralanma bile kemiklerini kirabilir. Eger çocugunuz bacagina yük bindiremiyorsa, kemigin kirilmis olmasindan kuskulanmalisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İlgi Çeken Diğer Başlıklar

  • narkoz sırası ve sonrası Anlatımnarkoz sırası ve sonrası Anlatım narkozun ne gibi etkisi, Etkileri vardır? - Narkozdan sonra ne olur - kalıcı etkileri nelerdir varmıdır - ameliyat sonrası... Anesaaai ya da narkoz; hastanın cerrahi müdahale esnasında […]
  • Siyatik’in Tedavisi:Siyatik’in Tedavisi: siyatik adındanda anlaşılacağı üzere siyatik sinirlerinin tahriş olamsı zarar görmesi durumunda görülmektedir bu rahatsızlık genelde belde kalça arkasında dizimizden aşağıya doğru olan […]
  • A ile başlayan hastalıklar / rahatsızlıklar hakkında bilgilerA ile başlayan hastalıklar / rahatsızlıklar hakkında bilgiler A ile başlayan hastalıkların isimleri, beliretileri ve tedavisi hakkında bilgilendirme: Abse  nedir: İçi cerahat dolu olan şişliklere Abse ismi verilmiştir.  vucudumuzun çeşitli […]

Etiketler:

Yorum Yapın

*

Copyright © 2011 Tasarım / design : Lazer ile epilasyon Yorumlar. Yazılar - Sitemap
Web Domain TOPlist